یکی دیگر از استفاده های ورق HPL در ساختمان، استفاده در نمای ساختمان است.

الف ) نمای داخلی : با استفاه از صفحات HPL قابلیت طرح های متنوع و بدیع برای پوشش نمای داخلی فراهم می گردد. این ویژگی علاوه بر دیرپایی و استحکام، زیبایی و جذابیت محیط داخلی را تضمین می نماید و بهره یگری از طرح ها و رنگ ها یگوناگون امکان برقراری هارمونی بین پوشش محیط و مبلمان را ایجاد می کند. برای نمونه می توان با استفاده از صفحاتی با رنگ و طرح چوب ضمن حفظ جلوه طبیعی، آسیب پذیری و نقاط ضعف ( نظیر جذب آب و موریانه خوردگی و …) را حذف نمود.

از جمله فاکتورهای بسیار مهم فضاهای داخلی حفظ سلامت و بهداشت آن است. خاصیت آنتی باکتریال و آنتی الکتروستاتیک و قابل شستشو بودن پوشش های HPL امکان پاکیزگی محیط را فراهم می سازد. بدین لحاظ استفاده از این صفحات در محیط تمیز ( Hygenic ) مانند آزمایشگاه ها، بیمارستان ها، اتاق های سرور و رستوران ها بسیار مرسوم است.

 

 

ب ) نمای خارجی : برتری مشخصات فنی صفحات HPL و همگامی آن با تکنولوژی روز جهان، توجه معماران پیشرو را به خود جلب کرده و آنرا به مثابه جایگزینی مناسب و بی رقیب برای پوشش نمای خارجی ساختمان ها انتخاب نموده اند.

  • مقاومت در مقابل عوامل جوی :

 صفحات HPL در مقابل نور خورشید، باران ( بارانهای اسیدی ) و رطوبت مقاوم است و رنگ آن طبق کلاس بندی 4 و5 استاندارد (ISO – 150A02 ) از ثبات مطلوبی برخوردار است. تغییر ناگهانی دما از 80+ تا 20- درجه سانتی گراد، تاثیری بر این صفحات نمی گذارد. نمای HPL در برابر هوای آلوده شهرهای بزرگ پایدار است و گازهای ناشی از آلودگی های محیطی هیچ تغییری در شکل ظاهری آن ایجاد نمی کند.

  • نمای بی نیاز از شستشو :

سطح بدون خلل و فرج و خاصیت آنتی الکترواستاتیک HPL مانع خاک گرفتگی و لک شدن آن در نما می گردد. مواد شیمیایی بکار رفته در تمیز کننده های معمولی بر روی HPL بی تاثیر است.

 

  • خاضیت خش ناپذیری :

وجود لایه ملامینه نهایی در صفحات HPL عامل مقاوم شدن این صفحات در مقابل خش پذیری است.

 

  • مقاومت مکانیکی :

ترکیب مقاومت خمشی و قابلیت ارتجاعی سبب مقاوم شدن ورق های HPL در برابر ضربه های وارده می گردد. از این رو در نمای ساختمان، سطوح در مقابل فشارهای گوناگون از جمله فشار باد از خود عکس العمل خوبی نشان می دهد.

  • آتش سوزی :

ورق های HPL در برابر آتش تا 160 در جه سانتی گراد مقاوم است، ذوب نمی گردد، منفجر نمی شود و بخودی خود نمی سوزد ( Self extinguish ). و به ویژه گاز های تولیدی در اثر سوختن آن از نظر خطرناکی ( Toxic ) در حد پایین است.

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − نه =