نحوه برش زدن، سوراخکاری و نصب پنل های HPL

تاریخ : دوشنبه , ۱۳۹۷/۰۶/۱۲ ۰۴:۳۸
نحوه برش زدن، سوراخکاری و نصب پنل های HPL
در مطلب قبلی به روشهای نصب پنل های HPL پرداختیم. در ادامه نحوه برش زدن، سوراخکاری و نصب پنل های HPL در خطوط منحنی  را توضیح می دهیم.

برش

پنلهای HPL را می توان با دستگاه های عادی نجاری برش داد. اما توجه داشته باشید که حتما از تیغه های مخصوص این کار استفاده شود. با توجه به فشردگی پنل ها، سرعت برش دستگاه باید پایین تر از زمانی باشد که چوب های غیر کامپوزیت را برش می دهد. پنل ها را می توان به وسیله اره های دیسکی ثابت یا اره های دستی برقی برش داد (اره های MDF بر یا گرد بر).
 
مشخصات تیغه اره باید به مشخصات دیسک هایی که برای برش پلای وود به کار گرفته می شود نزدیک باشد. قطر تیغه اره های دیسکی باید ۲۵۰ الی ۳۰۰ میلی متر برای اره های ثابت ( ایستاده ) و ۱۵۰ الی ۱۹۰ میلی متر برای اره های دستی باشد. تعداد دنده ها بستگی به قطر تیغه دارد و معمولا بین ۲۴ تا ۶۰ عدد است.
 
اره باید همیشه برش را از پشت پنل شروع کند تا روکش چوب لب پر نشود. با در نظر گرفتن جهت چرخش دیسک اره، پنل باید از رو یا وارونه قرار گیرد:
 
  • در صورت استفاده از اره ثابت( ایستاده ): سطح چوبی پانل به روی بالا
  • در صورت استفاده از اره دستی:  سطح چوبی پانل به روی پایین
 

سوراخ کاری

پنل ها باید با استفاده از مته های سخت سوراخ شوند. در هنگام سوراخ کاری پنل ها ،معمولا قطر سوراخ ها می بایست از قطر پیچ مصرفی ۱ الی ۲ میلی متر بیشتر باشد تا پنل ها آزادانه مقداری قابلیت حرکت داشته و دیگر اینکه انبساط و انقباض پنل ها در زاویه قائم فشاری به پیچ یا پرچ وارد نسازند. لازم به ذکر است که فقط در مرکز ثقل پنل ها قطر سوراخ و قطر پیچ برابر است.
فقط توجه داشته باشید هنگام سوراخ کاری جهت بستن اتصالات ( پیچ، پرچ، ... ) باید فاصلهء تعیین شده در گوشه های ورق رعایت شوند.
 

نصب پانل ها در خطوط منحنی

با توجه به ساختار پانل های HPL و روکش طبیعی آن نمی توان پانل ها را نورد یا خم کرد. لیکن پانل ها از انعطاف کافی جهت نصب شدن در خطوط منحنی را برخوردار نمی باشند.(یعنی حالت ارتجاعی داشته و بعد از فرایند خم یا نورد به حالت اول بر می گردد).
برای نصب پانل ها در خطوط منحنی به نکات زیر عمل کنید:
۱)  تنها روش نصب پانل ها در خطوط منحنی سیستم پیچ یا پرچ نمایان می باشد.
۲)  فاصله بین تکیه گاه ها نباید بیشتر از ۴۰ سانتی متر باشد.
۳) نسبت به شعاع (وتر) قوس و منحنی طراحی شده، از پانل با ضخامت مناسب استفاده کنید.برای شعاع کوچک تر از پانل با ضخامت کمتر استفاده می شود.
۴)  پانل ،هنگام نصب نباید تحت فشار قرار داشته باشد و مطمئن باشید که استرس فیزیکی به پانل ها وارد نشود.
 
مقدار انحنا (متر) ضخامت ورق (میلی متر) فاصله بین تکیه گاهها(زیر سازی)
تا ۱ هیچ نوع ورقی برای چین شعاعی توصیه   نمی شود بهتر است برای این منظور از اشکال شکسته استفاده شود. ـــ
۱ تا ۵ ۳ ۱۵۰
۵ تا ۱۰ ۶ ۳۰۰
۱۰ تا ۲۰ ۸ ۴۰۰
۲۰ تا ... ۱۰ ۴۵۰