درب های مناسب برای سرویس های بهداشتی – حمام و توالت

تاریخ : جمعه , ۱۳۹۷/۰۶/۱۶ ۱۶:۰۶
درب های مناسب برای سرویس های بهداشتی – حمام و توالت
در سالهای اخیر به علت پایین بودن متراژ آپارتمانها و به تبع آن متراژ پایین سرویسهای بهداشتی، دربهای حمام و توالت بیشتر در معرض آب و بخار قرار دارند این مسأله در کنار استفاده از دربهای نامناسب برای محیط های مرطوب باعث شده دربهای سرویس های بهداشتی عمر مفید بسیار پایینی نسبت به سایر دربهای ساختمان داشته باشند. در این نوشتار قصد داریم دربهای موجود در بازار ایران را بر اساس خاصیت ضد آب بودن یا مقاومت آنها در برابر رطوبت اولویت بندی کنیم همچنین راهکاری را جهت بالا بردن عمر مفید دربهایی که در اولویت های پایین تر قرار دارند ارئه دهیم.
لازم به ذکر است در این اولویت بندی جنبه های زیبایی و دکوراتیو مورد توجه قرار ندارد و فرض است خواننده پس از مطالعه با توجه به فضای مورد استفاده تصمیم گیری نماید.
در اولویت بندی دو پارامتر زیر در نظر گرفته شده است:

الف)درب ها ضد آب بوده و بر اثر رطوبت هیچ آسیبی نبینند.
ب) در صورت بروز آسیب قابل ترمیم باشند.
 

درب ABS

برای ساخت درب ضد آبABS   ابتدا درب خامی از جنس MDF 3 میلی متر  یا نئوپان ۵ میلی متر ساخته میشود و در مرحله ی بعد سطح درب خام کاملا به رزین ABS آغشته می شود و در مراحل بعدی کلیه ی سطوح درب با ورق ABS، ۱.۲ میلی متری پوشانده می شود.
درب ضد آب ABS علاوه بر مقاومت بالا در برابر رطوبت، ضدخش نیز می باشد. درب ضد آب ABS را برای اطاق خواب نیز می توان استفاده کرد. 
 

درب تمام چوب

چوب در برابر رطوبت و آب آسیب پذیر نیست شاید بهترین مثال برای آن خانه های چوبی، اطاق های کامیون های قدیمی، ارابه های قدیمی و ... باشد.
در اثر رسیدن رطوبت به دربهای تمام چوب تنها رنگ آن دچار آسیب می شود که آن هم قابل ترمیم است. با توجه به منطبق بودن کارهای چوبی با اکثر سلایق و امکان اجرای طرح های متنوع اعم از کلاسیک و مدرن بر روی درب تمام چوب تنها دلیل عدم استفاده از این دربها در سالهای اخیر بالا بودن قیمت تمام شده ی آن بوده است.
 

درب اچ پی ال درب ملامینه

ورق های اچ پی ال و یا همان ورق های ملامینه که در ساخت درب استفاده می شوند، به واقع ورقهای HDF هستند که یک لایه نازک کاغذ کرافت روی آن کشیده شده است که در بازار به نام درب HPL و یا درب ملامینه شناخته شده اند و در مدلها و رنگ های مختلف عرضه می گردد.
با این احتساب درب ملامینه  در رده ی دربهای روکشی قرار میگیرد. بدین صورت که یک ورق HPL با مشخصات ذکر شده بر روی کلافی چوبی پرس می شود بنابراین امکان نفوذ آب به چوب کلاف (مخصوصا از زیر درب) وجود دارد. آب جذب شده از طریق چوب از لایه میانی درب به HDF زیرین ورق نفوذ کرده و باعث ورم کردن یا همان پوسیدگی خواهد شد.

مطلب مرتبط: چند نکته مهم در مورد درب های ملامینه HPL

 

سایر دربها

  • درب HDF
  •  درب MDF روکش چوب
  • درب MDF
  • روکش PVC
این درب ها تقریبا مقاومت یکسانی در برابر رطوبت داشته و ضدآب هستند. اما به دو نکته زیر توجه کنید:
  • چگالی ورقهای HDF نسبت به MDF بالاتر است بنابراین در صورت نفوذ آب کمی مقاومتشان بیشتر است.
  • امکان ورقه شدن روکش PVC درب MDF روکش PVC در اثر بخار آب حمام وجود دارد.
بسیاری درب PVC را ضد آب می دانند به صرف اینکه آب از سطح درب نفوذ نخواهد کرد. تنها مزیت روکش های ملامینه و PVC نسبت به رنگ در این است که سطح روی درب مانند درب های رنگ شده ورقه ورقه نخواهد شد. ولی در صورت نفوذ آب از کلاف درب همگی درب های ذکر شده مخصوصا از قسمت پایین ورم خواهند کرد.
مشکل درب PVC در این است که احتمال ورقه کردن رویه PVC از MDF زیر رویه وجود دارد. بنابراین درب PVC برای حمام، به خصوص حمام های کوچک و حمام هایی که بخار آب زیادی در آنها جمع می شود به هیچ عنوان توصیه نمی شود.