پنل های HPL مخصوص نمای ساختمان

تاریخ : جمعه , ۱۳۹۷/۰۶/۱۶ ۱۳:۱۳
پنل های HPL مخصوص نمای ساختمان
در دنیای امروز تعداد بسیار زیادی متریال نمای ساختمان از جنس ها و رنگ های مختلف وجود دارد اما همه آنها ایده آل نیستند. متریالی که برای نمای ساختمان استفاده می شود ترجیحا باید وزن کمی داشته باشد.
کاربرد آسان پنل های اچ پی ال در کنار ظاهر زیبا، آن را به یک ماده ی ایده آل برای نمای ساختمان تبدیل کرده است. برای مثال برای پنجره های جلو آمده در نما،  از آنجایی که به آسانی شکل داده می شود و می توان انداره و مکان آن را به راحتی تغییر داد، انتخاب عاقلانه ایست.
متریال نمای ساختمان باید ظاهری زیبا داشته باشد تا بتواند فضای اطراف خود را دلچسب تر کند. اگر می خواهیم از این متریال برای نمای بیرونی استفاده کنیم باید نگهداری از آن پرهزینه نباشد و نصب و استقرار آن ساده باشد. همچنین تا حد امکان نباید به تغییرات آب و هوایی عکس العمل نشان دهد زیرا در هر محیطی در روزهای مختلف سال، آب و هوای مختلفی هم حکم فرمایی می کند.

مطلب مرتبط: مزایای استفاده از HPL رنگی با طرح های متنوع و طرح چوب در نمای ساختمان
 

نمای HPL

در دنیای امروز تنوع در متریال نمای ساختمان بسیار زیاد است. شاید تصور کنید که یافتن متریالی که این خصوصیات را داشته باشد کار آسانی است اما با کمی تحقیق و بررسی می توان دریافت که اینطور نیست. یکی از مواردی که خصوصیات فوق را داراست ورق های نازک HPL است. صفحات اچ پی ال در هر دو مورد دکوراسیون داخلی و نمای خارجی استفاده می شوند و عاری از هرگونه عیب و ایراد هستند.
نمای اچ پی ال در برابر خراش، ضربه، سایش، مواد شیمیایی و گرما کاملا مقاوم است. با این حال، هر نوع از صفحات اچ پی ال می تواند ویژگیهای متنوعی داشته باشد. به عنوان مثال ورقه هایی که در سطوح افقی استفاده می شوند به نسبت آنهایی که کاربری عمودی دارند مقاوم ترند. از آنجایی که معمولا ضخیم تر هستند، کاربری فیزیکی و نصب آن ها آسانتر است. همچنین پس از قالب گیری گرم می شوند و مقاومت آنها در برابر آتش افزایش می یابد.

مطلب مرتبط:  نکاتی در رابطه با انتخاب و خرید HPL نمای ساختمان
 

استانداردهای نمای اچ پی ال

به طور کلی برای صفحات اچ پی ال، دو استاندارد بین المللی وجود دارد:
 • EN 438 برای اروپا
 • ISO 4586
این استانداردها حداقل ویژگی های کنترل کیفیت صفحات اچ پی ال را برای تولید مشخص می سازد. استاندارد اروپا، کامل ترین و جدیدترین نوع برای کنترل کیفی این محصولات است. زیرا علاوه بر ویژگی های فنی، ویژگی های پیشرفته و زیبایی ظاهری را نیز مورد توجه قرار میدهد.
استاندارد نمای اچ پی ال شامل ۹ قسمت است. اما فقط یکی از بخش های آن یعنی بخش هفت، که همان CE محصول مورد نظر است برای عرضه ی آن در بازار ضروری است. هر کدام از بخش های دیگر این استاندارد روی محصولات خاصی اعمال می شوند و بنابر استفاده و کاربری صفحات، متفاوت بوده و رتبه بندی می شوند.
به طور مثال، مقاومت در برابر خراش محصول براق به نسبت صفحات مات پایین تر است. برای اطلاع از کیفیت محصول خریداری شده باید به بخش مخصوص آن مراجعه کرد.
بخش اول این استاندارد شامل راهنما ست و رتبه بندی متریال های مختلف در آزمایش های متفاوت از بخش ۲ به بعد آغاز می شود.
استاندارد ISO 4586 در سال ۲۰۰۴ میلادی دستخوش آخرین تغییرات شد. این استاندارد با در نظر گرفتن دو قسمت، یکی با در نظر گرفتن مشخصات ظاهری و یکی انجام آزمایش گواهی تایید صادر می کند. اما در حال حاضر تا حدودی منسوخ شده است.
هر چند ورقه های  دو میلی متری که برای نمای ساختمان استفاده می شوند، حتما باید استاندارد CE را رعایت کنند اما برای دیگر محصولاتی که در صنایع مختلف مانند مبلمان استفاده می شوند رعایت این استاندارد نیاز نیست.
 

مزایای استفاده از پنل های HPL در نمای ساختمان:

 • اچ پی ال بهترین انتخاب برای استفاده ی عمودی و افقی (در نماهای کلاسیک یا مدرن) است و به ما راحتی کاملی در طراحی می دهد.
 • به راحتی برش می خورد و در قسمت های عمودی وافقی حتی کنار هم یا به صورت شیروانی، قرار می گیرد.
 • در قطعه های بزرگ، استحکام، وزن کم و نصب آسان و سریع، بدون درگیر شدن کارگر اضافی با استفاده از وسایل راحت و آسان و بدون صرف هزینه های اضافی برای ایجاد یک زیرسازی آسان.
 • در مقایسه با محصولات دیگر، ورقه ورقه نمی شوند و تحت تاثیر ارتعاشات قرار نمی گیرند.
 • به دلیل نقاط پیوستگی مکانیکی و سطح صیقلی، تحت تاثیر باد و گرد و غبار در سطح قرار نمی گیرند.
 • از آنجایی که پنل های HPL بدون منفذ و صیقلی هستند برای تمیز کردن آسان هستند.
 • با استفاده از ورق های اچ پی ال در هزینه های شما صرفه جویی می شود و کمترین میزان ضایعات تولید خواهد شد.
 • با توجه به طرح های متنوع شبه چوبی یا فلزی، دست طراح را برای خلاقیت باز می گذارد.
 • در هر فصل و هر شرایط آب و هوایی و بدون محدودیت قابل نصب و اجراست.
 • در بین قسمت های دیواره ها می توان از سیستم های تهریه هوا استفاده کرد.
 • امکان انتخاب رنگ های زیاد، که بسته به کاربرد می تواند سایه هایی چوبی یا غیر چوبی داشته باشد. بنابراین می توان با الهام از طبیعت، شکلی چوبی و جنگلی به سازده داد یا آنرا به شکل مدرن و صنعتی طراحی کرد.
 • دوام خوبی در برابر رطوبت دارد و درمقابل ترک وشکستگی بسیار مقاوم است.
 • حداقل بالای بیست سال قابلیت استفاده دارد و با هرسلیقه ای مطابق است. بنابراین شما با انتخاب نمای اچ پی ال خانه ای زیبا، تمیز و بدون ترک یا شکستگی و مقاوم خواهید داشت.