کاربردهای مختلف پارتیشن های HPL

تاریخ : سه شنبه , ۱۳۹۷/۰۶/۱۳ ۲۰:۴۷
کاربردهای مختلف پارتیشن های HPL
HPL مخفف (High Pressure Laminate) است. HPL صفحاتی هستند که از ترکیب لایه های سلولزی و رزینهای فنولیک به وجود می آیند. این ترکیب پس از قرار گرفتن در دمای بالای ۱۸۰ درجه سانتی گراد و فشار ۸۰bar تبدیل به صفحات محکم با مشخصات فنی ویژه می شوند . سطوح نهایی این صفحات توسط لایه های رنگین (طرح چوب، طرح سنگ،  طرح های دیجیتال , رنگهای ساده و مرکب..) و پوشش ضدخش پوشانده می شوند و ضد آب هستند.
این ورق ها که با نام فرمیکا نیز شناخته می شوند، از لایه های مختلف کاغذ کرافت تشکیل شده اند. در فرآیند تولید این ورق ها لایه های مختلف کاغذ کرافت به همراه روکش نهایی ورق به رزین های ترموست آغشته شده و در دما و فشار بالا به یک ورق متراکم و یکپارچه تبدیل می گردد.
 

ابعاد ؛ ضخامت و سهم بازار

ضخامت این نوع پانل می تواند ٣ ، ٥ ، ٨ ، ١٢ میلیمتر و یا بیشتر باشد اما جهت استفاده در طراحی نمای خارجی ضخامت های ٦ و ٨ میلیمتر توصیه می گردد؛ همچنین طول و عرض استاندارد بین المللی آن ٣٠٥٠*١٣٠٠ و ٢٨٠٠*١٣٠٠ میلیمتر بوده؛ اما با ابعاد دیگر هم در ایران تولید و وارد میشود.
صفحات HPL کاربرد وسیعی در زمینه های گوناگون دارد. در حال حاضر استفاده از ورق هائی با ضخامت ۱۰-۶ میلی متر برای پوشش های داخلی و خارجی ساختمان ها معمول است. تنوع بسیار مناسب در طرح و رنگ این پارتییشن های ضد آب می تواند جایگزین مصالح دیگری همچون چوب و ورق های کامپوزیت آلومینیوم در طراحی نما باشد. اما قیمت تمام شده، شیوه های نصب صفحات HPL و اخیرا" عدم استفاده از ضخامت مناسب در نمای خارجی باعث شده که امروزه استفاده از اچ پی ال تنها در پروژه های خاص صورت گیرد. رزین های به کار برده شده در این رزین ها با پایداری و مقاومت شیمیایی بالایی که دارند موجب چسبندگی، پیوند پایدار و برگشت ناپذیر لایه های مختلف به کار گرفته شده در ورق های اچ پی ال (HPL) می شوند. به همین دلیل اثرات مختلف جوی، کمتر تأثیری روی این ورق ها داشته و باعث کاهش کیفیت آنها با گذشت زمان نمی شوند.
 

روش شناخت کیفیت ورقهای hpl

چندین برند hpl در بازار ایران فعالیت دارند اما آیا برای شما انتخاب مشکل است؟ قبل از انتخاب به چند نکته میبایست توجه نمود:
  • تراکم ورق
  • احتراق ورق
  • ورق داخلی یا بیرونی
بیشتر بخوانیمنکاتی در رابطه با انتخاب و خرید HPL نمای ساختمان
 

پارتیشن اداری اچ پی ال HPL

با توجه به هزینه زیاد ساخت و ساز و قیمت زمین، جا دارد که در نحوه استفاده از فضاهای اداری توجه ویژه بعمل آید. استفاده بهینه از فضاهای اداری، امروزه مورد توجه همه مدیران و کارشناسان امر می باشد. پارتیشن اداری HPL می تواند کمبود فضا را در ادارات جبران کند.  ضمن اینکه سازمان و چارت اداری را مورد توجه قرار داده و امکان تغییر ساختار میسر باشد.
شرکت کابین گستر با ارائه پارتیشن های اداری HPL چند منظوره می تواند به بهترین نحو، فضای اداری شما را پارتیشن بندی کند. پروفیلهای دوجداره کابین گستر امکان نصب کرکره در جداره میانی را میسر کرده و به زیبایی هر چه بیشتر فضای شما کمک می کند.
 

درب و پارتیشن HPL مخصوص سرویس بهداشتی و رختکن

این نوع کابین ها جهت ایجاد فضای مناسب در کابین و درب سرویس بهداشتی، حمام و رختکن های عمومی طراحی شده اند. با استفاده از ورق های HPL به عنوان صفحات جدا کننده و درب ها و همچنین اتصالات آلومینیومی با طراحی ویژه، محصولی مقاوم و زیبا با کارایی بالا به وجود می آید. این سرویس ها سالهای متمادی قابل استفاده خواهند بود.
پارتیشن HPL، در برابر ضربه، فرسایش، تغییر فرم، پوسیدگی و خوردگی در دراز مدت مقام است. این نوع از پارتیشن ها ضد اشتعال و در برابر آتش مقاوم بوده همچنین ضدآب بوده و در مجاورت آب و رطوبت تاثیرناپذیر هستند.
 
کاربرد HPL در ساختن کمد رختکن - لاکر
 
نکته دیگر اینکه به دلیل فاصله از زمین، نظافت آنها آسان است. مهم تر اینکه در برابر خش، اسید و مواد شوینده مقاوم است. در یک کلام می توان گفت که پارتیشن های HPL کابین گستر مطابق با استانداردهای بین المللی تهیه شده است.
درب و پارتیشن های HPL کابین گستر برای ساخت سرویس بهداشتی، رختکن، مراکز ورزشی، ادارات و مراکز خرید بهترین انتخاب است. این نوع از پارتیشن طیف گسترده ای از نیازهای مشتریان را جوابگو است.
 

 روشویی اچ پی ال

روشویی HPL محصولی است مناسب برای استفاده در منازل و اماکن عمومی از قبیل مراکز خرید، بیمارستان ها، مدارس، فرودگاه ها، ادارات، مراکز ورزش، سینمار ها ، ترمینال و غیره.
 

 پنل های اچ پی ال، انتخاب معماران

از ویژگی های منحصر به فرد این پنل ها این است که در یک رنگ حداقل صد طرح متفاوت و مختلف وجود دارد. برخی از معماران و طراحان پیشرو از پنل های اچ پی ال لبه دار (قطع شده در لبه) استفاده میکنند.
با توجه به تنوع در حوزه پنل های اچ پی ال، آنها متریال هیجان انگیزی برای هر طراح هستند. این پنل ها هم به عنوان محصولی منحصر به فرد و هم برای تکمیل سایر مواد و دیزاین ها مورد استفاده قرار میگیرد.
همچنین بر روی سطح داخلی و خارجی ساختمان قابل استفاده است و منحصرا مخصوص نما نیست.
اما پنل های نما در مقایسه با دیگر محصولات اچ پی ال عمر طولانی تر و مقاومت بیشتری دارند و هزینه های نگهداری و شست و شوی آن ها پایین تر است. همچنین مقاومت کاملی در برابر اشعه فرابنفش خورشید دارند. دوام آنها بعد از آغشته شدن به لاک الکل نیز تا افزایش می یابد و در برابر لکه و شرایط سخت محیطی پایدارند.
 

 طراحی نما

ورق های اچ پی ال (HPL) شرایط بسیار مناسبی را برای طراحی نما در اختیار طراح قرار می دهندنصب این ورق ها به عنوان یکی از مصالح نمای خشک آسان و سریع بوده، در برابر عوامل جوی مانند تابش آفتاب تغییر رنگ نمی دهند، وزن آنها سبک بوده و به آسانی نیز قابل شستشو هستند. با توجه به این مزایا و موارد بسیار دیگر می توان گفت ورق های اچ پی ال (HPL) گزینه مناسبی برای طراحی نمای ساختمان می باشند.
در طراحی نما با استفاده از ورق های اچ پی ال (HPL) بایستی به انتخاب روش مناسب با توجه به شرایط طراحی نما نیز دقت شود؛ به عنوان مثال از جمله مواردی که ممکن است استفاده از این مصالح مناسب را در طراحی نما محدود کند، محدودیت این گونه پانل ها در سطوح منحنی است. البته استفاده از ورق های اچ پی ال (HPL) در نماهای منحنی نیز امکان پذیر است؛ اما انتخاب ضخامت ورق و روش نصب آن در این چنین شرایطی از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود.