نکاتی در رابطه با انتخاب و خرید HPL نمای ساختمان

تاریخ : سه شنبه , ۱۳۹۷/۰۶/۱۳ ۰۲:۲۵
نکاتی در رابطه با انتخاب و خرید HPL نمای ساختمان
خرید اچ پی ال نمای ساختمان نیازمند دقت فراوان است. یکی از نکات بسیار مهم در مورد HPL انتخاب از بین انواع برند های موجود در بازار است. تنوع برند ها و همچنین تنوع رنگ و مدل این متریال برای نمای ساختمان آنچنان زیاد است که حتی برخی از نماکاران حرفه ای نیز در انتخاب دچار مشکل می شوند.فارق از برند و رنگ و مدل اچ پی ال نما ، باید به نکاتی در هنگام خرید دقت کرد تا خریدی مطمئن صورت پذیرد.
 

خرید HPL

یکی از نکات بسیار مهم در مورد HPL انتخاب از بین انواع برندهای موجود در بازار است. تنوع برندها و همچنین تنوع رنگ و مدل این متریال، برای نمای ساختمان آنچنان زیاد است که حتی برخی از نماکاران حرفه ای نیز در انتخاب دچار مشکل می شوند. فارق از برند و رنگ و مدل اچ پی ال نما ، باید به نکاتی در هنگام خرید دقت کرد تا خریدی مطمئن صورت پذیرد.
در ادامه به مهمترین این نکات اشاره خواهیم کرد:

تراکم ورق

تراکم بالای ورق hpl یکی از مهمترین بخش این متریال میباشد که با آزمایش فیزیکی میتوان جواب این سوال را پیدا کرد. برخی از برند ها میزان تراکم ورق را بر روی ان درج کرده اند که می توان از آن استفاده کرد.
 

احتراق ورق

از آنجا که در ساخت ورقهای hpl از رزین استفاده می شود و این مواد یکی از گرانترین مواد ساخت می باشد خالصی و ناخالصی آن باعث کیفیت و بی کیفیتی این محصول میگردد که با لمس و رویت نمیتوان جواب را پیدا کرد که آیا برند مورد نظر خود سوز است یا خیر. جواب این سوال در تست تراکم می باشد.
 

ورق داخلی یا بیرونی ( INTERIOR ، EXTERIOR ، UV، ELECROBEAM)

یکی از مهمترین قسمتهای ورقهای hpl، روکش آن میباشد که شامل طرحها و رنگهای متنوع است. اما چطور می توان اطمینان حاصل کرد که این روکش برای نمای بیرونی است یا داخلی؟
همانطور که از نام INTERIOR مشخص است این ورق کاربرد داخلی دارد و چنانچه در نمای بیرونی استفاده گردد دچار رنگ پریدگی میشود.

استفاده از HPL نما برای طرای داخلی ساختمان - شرکت کابین گستر رز
استفاده از HPL نما برای طراحی داخلی ساختمان

برای EXTERIOR کردن ورقهای INTERIOR از یه لایه ملامینه یا میکروفیلم استفاده میگردد که در اصطلاح به آن UV می گویند اما این کار دوام چندانی در نمای بیرونی ندارد. چرا که همان لایه میکروفیلم در مقابل نور خورشید و کثیفی بسیار آسیب پذیر بوده و در طول زمان دچار تیرگی میگردد.

استفاده از HPL نما در نمای بیرونی ساختمان - شرکت کابین گستر رز
استفاده از HPL در نمای ساختمان

دیگر تکنولوژی EXTERIOR برای HPL استفاده از روش ELECTROBEAM یا پرتودهی می باشد که این روش مقاومت پانل را بسیار بالا برده و مزایایی چون عدم تیرگی و کثیف شدن از بارزترین مزایای این روش می باشد.

دقت در همین نکات ساده می تواند کمک بسیار زیادی به خرید مطمئن تر و دقیق تر hpl  نماید. 
 

نقش ضخامت HPL در انتخاب آن

هنگام خرید hpl باید دقت بسیار زیادی به خرج داده شود. رنگ و لعاب HPL آنقدر زیاد است که بسیاری از افراد در هنگام انتخاب چشم را بر نکات فنی آن می بندند. ضخامت اچ پی ال و همچنین طول و عرض آن باید قبل از خرید طبق استانداردهای جهانی بررسی شده و انتخاب گردد.
یکی از نکات مهم در هنگام تهیه صفحات HPL، دانستن ضخامت این پنل ها است. با توجه به ضخامت پنل ها باید آنچه که مورد نیاز است تهیه شود. فرقی نمی کند چه مارکی از HPL را تهیه می کنید، همه این مارک ها و برندها در بازه خاصی از ضخامت تعریف شده اند. ضخامت این نوع پانل می تواند ٣ ، ٥ ، ٨ ، ١٢ میلیمتر و یا بیشتر باشد اما جهت استفاده در طراحی نمای خارجی ضخامت های ٦ و ٨ میلیمتر توصیه می گردد .
در حال حاضر استفاده از ورق هائی با ضخامت ۱۰-۶ میلی متر برای پوشش های داخلی و خارجی ساختمان ها معمول است. تنوع بسیار مناسب در طرح و رنگ این ورق ها می تواند جایگزین مصالح دیگری همچون چوب و ورق های کامپوزیت آلومینیوم در طراحی نما باشد. اما قیمت تمام شده، شیوه های نصب و اخیرا" عدم استفاده از ضخامت مناسب در نمای خارجی باعث شده که امروزه استفاده از اچ پی ال تنها در پروژه های خاص صورت گیرد .
رزین های به کار برده شده در این رزین ها با پایداری و مقاومت شیمیایی بالایی که دارند موجب چسبندگی ، پیوند پایدار و برگشت ناپذیر لایه های مختلف به کار گرفته شده در ورق های اچ پی ال (HPL) می شوند. به همین دلیل اثرات مختلف جوی، کمتر تأثیری روی این ورق ها داشته و باعث کاهش کیفیت آنها با گذشت زمان نمی شوند. برای خرید HPL باید به تمامی نکات محیطی دقت شود تا بهترین انتخاب برای ان صورت پذیرد.
 

طول و عرض پنل HPL

 علاوه بر ضخامت ،طول و عرض نیز در هنگام انتخاب HPL بسیار حائز اهمیت است. طول و عرض استاندارد بین المللی آن ٣٠٥٠*١٣٠٠ و ٢٨٠٠*١٣٠٠ میلیمتر می باشد. هرچند با ابعاد دیگر هم در ایران تولید و وارد میشود.