شرایط جابجایی، حمل و نگهداری نمای HPL

تاریخ : دوشنبه , ۱۳۹۷/۰۶/۱۲ ۱۴:۳۴
شرایط جابجایی، حمل و نگهداری نمای HPL
اچ پی ال نما یکی از بهترین و پرکاربردترین نمای ساختمان است که کاربردهای فراوانی دارد. با توجه به گسترش استفاده از نمای hpl در نمای ساختمان، دانستن نکات مربوط به این نوع نما بسیار حائز اهمیت است. یکی از نکات مهم در مورد نمای اچ پی ال، دستورالعمل حمل و جا به جایی آن است. همچنین نگهداری این نوع از نمای ساختمان باید به گونه ای باشد که از هیچ نظر دچار آسیب نشود.
در ادامه قصد داریم به نکاتی از این دست بپردازیم تا افرادی که با نمای hpl کار می کنند ، توجه بیشتر خود را به مسائل حمل و نگهداری آن به خرج دهند.
 

نگهداری  HPL

تمیز کاری

فیلم محافظتی ( لیبل ) که بر روی پانل ها کشیده شده، باید پس از نصب برداشته شود.
خاصیت ضد چسبندگی پانل ها این امکان را می دهد که سطح آن به سهولت با استفاده از آب و محلول های نظافت خانگی تمیز شود. در صورت استفاده از محلول های قوی تر، می بایست حتما پس از نظافت، سطح پانل ها را با آب و محلول های خانگی به آرامی تمیز کرد. توصیه می شود پیش از استفاده از محلول های تمیز کننده، این محلول ابتدا بر روی یک قطعه کوچک تر تست شود.
 

از بین بردن لکه ها

برای از بین بردن لکه ها به نکات ذیل توجه شود.
 

لکه های سیمان

اگر سیمان هنوز خشک نشده است، می توان آن را با آب پاک کرد. چنانچه سیمان در حال سفت شدن است، بهتر است ابتدا بگذاریم کاملا خشک شود و سپس با یک پارچه آن را پاک نماییم. از خراشیدن یا کشیدن اجسام سخت بر روی نما جدا خودداری شود. معمولا لکه هایی که خشک شده است به راحتی برداشته می شود. کافی است در انتها سطح پانل با مقادیر زیادی آب شسته شود.
 

لکه های روغنی

آب گرم و محلول های خانگی غالبا برای پاک کردن لکه های روغن کافیست.
 

لکه های چسب

اثرات چسب را می توان با الکل و یا محلول های خانگی از بین برد. در انتها باید سطح نما با کف صابون شسته شود.
 

لکه های رنگ

در چنین مواردی بهتر است به دستورالعمل های سازنده رنگ مراجعه شود. در هر صورت باید پس از لکه گیری سطح نما را با آب صابون تمیز نماییم.
 

خراش ها

از بین بردن خراش ها میسر نیست.
 

شستن پنل HPL

سطح صیقلی پانل ها گرد و غبار را تا حد زیادی پس می زند. هر چند شاید لازم باشد که در شهرهایی با آلودگی هوای بالا مانند تهران، سطح پانل ها هر چند وقت یک بار شسته شود.

برای شستن پانل حتما به نکات ذیل توجه شود.
  • همیشه از محلول های خانگی که در آب رقیق شده است استفاده شود. استفاده از مواد شیمیایی خشن ممنوع می باشد.
  • از پارچه های نرم و تمیز که به سطح پانل آسیب نمی راسند استفاده شود.
  • همیشه در انتهای کار پس از شستن با کف صابون باید سطح پانل را با آب روان تمیز کرد. نیاز به خشک کردن پانل نیست.
  • هرگز از پشم شیشه یا اسکاج که موجب خراشیدگی سطح پانل می شود استفاده نشود.
  • تمیز کردن پانل ها با دستگاه های پاشش آب با فشار بالا موجب آسیب دیدن آن می شود.
 
نکاتی در رابطه با تعمیر، نگهداری، تمیزکردن و جابه جایی پنل های HPL مخصوص نما

تمیز کردن گرافیکی ( رنگ اسپری )

لایه رویین HPL که از مواد شیمیایی ترکیب شده است، رنگ های اسپری را به خود جذب نمی کند. لیکن شاید از بین بردن این گونه رنگ نیازمند یک محلولی خاص باشد که می بایست پیشتر روی قطعه ای از پانل به عنوان نمونه آزمایش گردد. در هر صورت در پایان کار باید سطح پانل را با آب شست.
 

دستورالعمل نگهداری در انبار

پانل ها باید به صورت افقی و خوابیده نگهداری شوند.هرگز آنها را به صورت عمودی و یا به دیوار مگر برای زمانی کوتاه قرار ندهید.توجه داشته باشید زیر پانل ها باید کاملا صاف باشد تا از تاب برداشتن آنها جلوگیری شود.
پانل هاباید در یک مکان سرپوشیده خشک و پاکیزه ، دور از نور مستقیم آفتاب و باران انبار شوند. شرایط آب و هوایی در دو طرف پانل ها باید یکسان باشد. شرایط مناسب دمای 23 درجه سانتی گراد (+/-2درجه) و رطوبت 50درصد (+/-5درصد) می باشد. فیلم محافظ پانل ها بعد از نصب باید حذف شوند چون تابش نور خورشید باعث میشود فیلم به سطح پانل بچسبد.(پانل ها را قبل از نصب در معرض نور خورشید قرار ندهید).
 

تعمیر HPL

HPL از هرگونه تعمیرات و نگهداری که معمولا برای چوب استفاده می شود بی نیاز است. در صورت آسیب دیدگی پانل باید آن را با پانل جدید تعویض نمود.
 

حمل و جابه جایی HPL

از قرارگیری اجسام خارجی بین صفحات، برخورد آنها با لبه های تیز و از لغزیدن و یا حرکت افقی صفحات بر روی یکدیگر اجتناب شود. برای برداشتن صفحات از روی یکدیگر به صورت عمودی آنها را بلند کرده بعد جابجا نمایید و از کشیدن انها بر روی هم خودداری کنید. برای جابجایی پانلها با دستگاه از تسمه استفاده کنید.در محل اتصال تسمه با پانل از کارتن برای جلوگیری از آسیب به لبه های پانل استفاده کنید.