سیستم نصب پنل های HPL

تاریخ : جمعه , ۱۳۹۶/۰۴/۰۹ ۰۴:۰۸
سیستم نصب پنل های HPL

نصب تجهیزات و ورق hpl به سه صورت انجام میشود که مجموعه کابین گستر با توجه به نوع پروژه و ویژگی های آن را اجرا میکند. از روش های معمول نصب ورق های hpl میتوان به روش نصب بصورت چسب، نصب همراه با زیر سازی بصورت ساخت شبکه و در نهایت نصب با پیج بصورت نمایان انجام خواهد شد. بسته به میزان ضخامت پنل ها و ابعاد آنها می توان از سیستم مناسب هر پنل برای نصب آن استفاده کرد. 
 

۱. سیستم نصب با پیچ و پرچ نمایان (Fix - Rivet and screw system):

این سیستم نصب HPL (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) برای پنل های بین ۶mm تا ۱۰mm مناسب است. پنل های (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی و طرح چوب) HPL توسط پرچ های هم رنگ نما به زیر سازی متصل می گردد .
نمای HPL را می توان با استفاده از پیچ و یا پرچ نصب کرد. در این روش پانل ها به ستون های عمودی متصل می گردند. چنانچه دیوار به طور کامل و عمودی هم تراز ( یا به عبارت دیگر" شاغول") نباشد، می توان از یک شبکه معمولا آهنی به عنوان تکیه گاه دوم برای تنظیم فواصل ستون ها استفاده کرد. برای ساخت شبکه معمولا از قوطی های ۴۰*۴۰ استفاده می شود.

بیشتر بخوانیم -نحوه برش زدن، سوراخکاری و نصب پنل های HPL
 

سیستم نصب با پیچ و پرچ نمایان
سیستم نصب با پیچ و پرچ نمایان

۲. سیستم نصب به روش هنگ ( Suspension (Hanging) System With Hidden Fixing):

این سیستم نصب HPL (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) برای پنل های ۸mm، ۱۰mm، ۱۳mm مناسب است . پنل های HPL (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) توسط پروفیل آلومینیومی قابل تنظیم بر روی زیرسازی نصب می گردد .

سیستم نصب به روش هنگ - سیستم های نصب پنل های HPL
سیستم نصب به روش هنگ 

در این مدل از نصب، از پروفیل های آلومینیمی که قابلیت ریگلاژ شدن را دارند، به پشت پانل و شبکه زیر سازی متصل و پانل ها به صورت آویخته روی زیر سازی قرار می گیرند. در این سیستم هیچ پیچ وپرچی روی سطح پاتل دیده نمی شود.
 

۲.۱. فاصله بین پروفیل های افقی

بعد از اجرای زیر سازی فلزی، پروفیل های افقی توسط پیچ هایی از جنس استیل به زیر سازی متصل می شوند. فاصله بین ریل ها نباید از ۶۰ سانتی متر بیشتر تجاوز کند و در هر پانل نسبت به ارتفاع آن باید سه ردیف پروفیل نصب شود.
 اگر ارتفاع پانل بین ۱۵ الی ۴۰ سانتی متر باشد، می توانید از دو ردیف ریل استفاده کنید. در چنین شرایطی فاصله آکس ریل ها نهایتا نباید بیشتر از ۳۰ سانتی متر تجاوز کند.
 
 

 سیستم های نصب پنل های HPLسیستم های نصب پنل های HPL

۲.۲. نحوه اتصال قلاب ها

قلاب ها با استفاده از پیچ های استیل به قطر ۶ میلی متر و طول  ۱۱.۵ میلی متر به پشت پانل های HPL پیچ می شود. این قلاب ها در قسمت فوقانی دارای یک سوراخ M۸ می باشد که برای تنظیم ارتفاع قلاب به وسیله بولت و یا مهار کردن آن بر روی پروفیل مورد استفاده قرار می گیرد.
برای بستن پیچ ها بر روی پانل، می بایست نخست یک سوراخ به قطر ۵ میلی متر ( که کمتر از قطر پیچ است ) در پانل ایجاد کرد. بدین شکل وقتی که پیچ سفت می شود لبه های آن سوراخ را رزوه می کند. ضمنا عمق سوراخ اول باید از طول پیچ بیشتر باشد تا هنگام فرو رفتن پیچ، براده های پیچ در جلوی پیچ محلی برای جمع شدن داشته باشد.

فاصله بین نصب قلاب ها نسبت به ضخامت پانل ها به شرح ذیل است:
ضخامت ۶ میلی متر         حداقل ۶۰۰ میلی متر
ضخامت ۸ میلی متر         حداقل ۸۰۰ میلی متر

توجه: در هر ردیف می بایست حداقل ۳ قلاب در نظر گرفته شود.
 

۳. سیستم نصب با چسب (Adhesive (Glue) System ): 

این سیستم برای پنل های ۶mm تا ارتفاع ۱۸m و دمای ۳۵-۵ درجه سانتی گراد قابل استفاده است . پنل های HPL (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) توسط دو نوع چسب مخصوص به زیر سازی متصل می شود . در این روش هیچ پیچ و پرچی در نمای پنل دیده نمی شود .
ابتدا سطح زیرسازی را با یک پرایمر ( استون یا تینر در صورت استفاده از آلومینیوم ) از هر گونه آلودگی یا چربی پاک کنید. این کار را می توانید با استفاده از پنبه یا یک دستمال تمیز انجام دهید.

سیستم  نصب با چسب - سیستم نصب پنل های HPL
سیستم نصب با چسب

 با استفاده از دستگاه سنگ فرز، روکش پشت پانل را ساییده تا زمینه چسبندگی و اصطکاک بیشتری برای چسب پلی اورتان فراهم شود.
لازم به ذکر است که سائیدگی فقط در قسمت هایی که به زیر سازی چسبانده می شوند باید صورت گیرد. بعد از اتمام تراشیدن پشت پانل، می بایست حتما سطح آن تمیز شود تا براده های چوب مانع از چسبندگی پانل نگردد.

نظر به اینکه چسب پلی اورتان یک چسب فوری نیست، باید از گیره یا روکش دیگری استفاده کنید تا پانل حرکتی نکند تا مدت زمان پخت چسب کاملا سپری شود. روش پیشنهادی برای این سیستم نصب استفاده از نوارهای خود چسب می باشد.
برای این منظور، یک روی نوار را در دو ردیف عمودی به زیرسازی چسبانده و روی دیگر آن را به همان حالت و بدون کندن پوشش، نگاه دارید.  
 لا به لای نوارهای خود چسب را با چسب پلی اورتان طبق تصاویر پایین پر کنید. برای این منظور بهتر است که سر تفنگ v شکل باشد تا لایه چسب به صورت مثلثی شکل روی زیر سازی قرار گیرد. هر ردیف چسب پلی اورتان می بایست در حدود 9 میلی متر قطر داشته باشد.
 چند دقیقه بعد از اینکه چسب پلی اورتان را زدید، روکش بیرونی نوارهای خود چسب را کنده و پانل ها را بچسبانید. باید توجه داشته باشید که قطر نوارهای خود چسب بیشتر است. لذا تا قبل از اینکه پانل ها با نوارها تماس پیدا کند، می توان پانل ها را جا به جا و فاصله آن را تنظیم کرد. اما بعد از اینکه پانل با نوارهای خود چسب تماس پیدا کرد، دیگر نمی توان تنظیمات را انجام داد.
 

۴. سیستم نصب با پیچ پنهان

در این روش پیچ ها از سطح ورق پایین تر می رود و برای پوشاندن محل قرار گیری پیچها سرپوش هایی به رنگ پانل روی آن قرار می گیرد. قطر این سرپوش ها ۷۵/۱۰ میلی متر است.
در این سیستم هرگز نباید از پیچ هایی که گل آن مخروطی است استفاده کرد. چون پیچ های مخروطی از حرکت آزاد پانل هنگام انبساط و انقباض جلوگیری خواهد کرد.

سیستم نصب با پیچ پنهان - سیستم نصب پنل های HPL
سیستم نصب با پیچ پنهان