مزایای استفاده از HPL رنگی با طرح های متنوع و طرح چوب در نمای ساختمان

تاریخ : جمعه , ۱۳۹۶/۰۴/۰۹ ۰۴:۰۰
مزایای استفاده از HPL رنگی با طرح های متنوع و طرح چوب در نمای ساختمان
از ورقه های HPL رنگی با طرح های متنوع و طرح چوب در موارد زیر استفاده می شود:
 • آراستن آسانسور
 • ساخت کابینت های آشپزخانه
 • بیمارستان ها، آزمایشگاه ها
 • سرویس های بهداشتی عمومی
 • لاکرهای استخر و کمد های رختکن
 • نمای داخلی و خارجی ساختمان ( زیباسازی نمای ساختمان با طرح های متنوع رنگی و طرح چوب، دکوراسیون داخلی و خارجی )

از موارد استفاده از HPL (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) میتوان به  نمای داخلی و خارجی ساختمان ( زیباسازی نمای ساختمان با طرح های متنوع رنگی و طرح چوب، دکوراسیون داخلی و خارجی ) و همچنین سرویس های بهداشتی عمومی و بیمارستان ها، آزمایشگاه ها، ساخت کابینت های آشپزخانه، لاکرهای استخرو کمد های رختکن اشاره نمود.
خاصیت آنتی باکتریال، آنتی الکترواستاتیک و قابل شستشو بودن HPL (طرحهای متنوع رنگی وطرح چوب)، پاکیزگی محیط را فراهم می آورد به این علت استفاده از صفحات HPL (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) در رستوران ها، بیمارستان ها و نمای داخلی ساختمان بسیار مرسوم است.
 

منظور از آنتی باکتریال بودن صفحات اچ پی ال چیست؟

به طور کلی سطح این نوع نمای ساختمانی خیلی کم دچار آلودگی می شود و به ندرت نیاز به شست و شو دارد. اما با یک تکنولوژی جدید و نو آورانه اخیرا با استفاده از یون های نقره ای سطح اچ پی ال ضد باکتری شده و تقریبا ۹۹ درصد ضد باکتری است. بنابراین متریال فوق العاده مناسبی برای محیط هاس حساس مانند بیمارستان ها و رستوران هاست.

ویژگی های اصلی مکانیکی، فیزیکی و شیمیایی آن عبارتند از:
 •  مقاومت ضربه
 •  مقاومت در برابر خراش
 •  سبکی
 •  سهولت در شست و شو
 •  مقاومت در برابر حرارت گاه به گاه، تا 180 درجه سانتی گراد
 •  

ویژگی هایHPL با طرح های متنوع رنگی و طرح چوب

قابلیت ارتجاع و چگالی کم:

از مزیت های HPL (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) می توان به قابلیت ارتجاع و چگالی کم اشاره کرد، که سبب ایمنی در برابر زلزله (به علت بار مرده کم) می گردد، این مزیت اصلی این نوع از HPL نسبت به سایر نماهای ساختمانی است.
قابلیت ارتجاعی سبب مقاوم شدن صفحات در برابر ضربه های وارده می گردد، در نتیجه در مقابل فشارهای گوناگون مانند فشار باد عکس العمل خوبی نشان می دهد .
 

مقاومت مکانیکی:

مقاومت مکانیکی پنل HPL در هیچ یک از محصولات جایگزین مانند کامپوزیت، چوب طبیعی یا ترمووود و سرامیک نما به این میزان وجود ندارد.
تکنولوژی به کار رفته در ورق های HPL (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) باعث می شود کهHPL تا ۳۰ سال بدون تغییر باقی بماند و در صورت نصب درست، بر خلاف نماهای خشک دیگر در برابر اشعه uv خورشید تغییر رنگ و فرم ندهد.
 

غیر قابل اشتعال:

ورق های HPL در برابر آتش سوزی مقاوم است، شعله ور نمی شود، ذوب نمی گردد و منفجر نمی شود .
ورق های HPL (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) peli exterior دارای نشان CE (مجوز فروش محصول در اتحادیه اروپا ) وکلیه استانداردهای اروپا شامل رده بندی حریق B-S1D0/EGF وEN 13501-1 و استاندارد EN 438-6/7 می باشد .
 

زیبایی و عایق رطوبت:

طیف گسترده طرح و رنگ (چوب ، سرامیک ، سنگ) HPL ظاهر استثنایی به نما می بخشد.
 
نمای HPL با طرح های متنوع رنگی و طرح چوب
استفاده از ورقهای HPL طرح چوب در نماهای خشک

نمای HPL جزء دسته نماهای خشک ( سیستم نصب خشک ) به شمار می آید که در کشور های صنعتی تحت عنوان (rain screen) یا دیواره ضد باران شهرت دارد.
فضای خالی پشت پنل HPL ( فضای زیرسازی ) علاوه بر تهویه مستمر هوا ( در پشت پانل HPL ) که مانع از تعرق صفحات HPL میگردد، باعث کاهش عبور سرما وگرما به داخل ساختمان می شود.
در حقیقت نمای HPL به صورت یک عایق برای ساختمان عمل می کند. همچنین می توان با افزودن ایزولاسیون به این فضا نتایج بهتری از لحاظ عایق دست آورد.
آب هرگز نباید در پشت پنل HPL ( اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب ) جمع شود .
دمای هوا در پشت وجلوی پنل باید همواره یکسان باشد.


ماندگاری بالا:

HPL (اچ پی ال با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) با توجه به ماندگاری بسیار بالا حداقل تا 30 سال بدون تغییر شکل و رنگ در نمای ساختمان پایدار می ماند.


ضدلک:

سطح HPL رنگی با طرح های متنوع و طرح چوب بدون خلل و فرج بوده و دارای خاصیت آنتی الکترواستاتیک است که مانع از لک شدن نما می شود. بنابر همین خاصیت، سطوح HPL بی نیاز از شستشو هستند. در نتیجه نماهایی که از سطوح HPL رنگی و یا طرح چوب در آنها استفاده شده نیازی به شستشو ندارند.


خش ناپذیری:

پنل HPL  به علت دارا بودن لایه ملامینه نهایی در برابر خش پذیری مقاوم است .


مقاوم در برابر مواد شیمیایی:

مواد شیمیایی موجود در تمیز کننده های معمولی بر HPL رنگی با طرح های متنوع و طرح چوب تاثیر گذار نیست .


مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی و محیطی مختلف:

 • نور خورشید را بازتاب نمی دهد (عدم ایجاد خیرگی)
 • دربرابر تغییر ناگهانی دما بین ۲۰- تا ۸۰+ درجه سانتیگراد تغییر فرم نمی دهد.
 • عایق گرما و صدا (14db ) است.


سایر ویژگیها:

 ویژگیهای استفاده از پنل های HPL رنگی و طرح چوب در نمای ساختمان
پنل های HPL با رنگهای متنوع و طرح چوب 
 
 • صفحات HPL ( با طرح های متنوع رنگی وطرح چوب) بسیار سبک بوده، متداول ترین ورق مورد استفاده در نمای ساختمان ورق ۶mm می باشد که با احتساب زیر سازی در هر متر مربع تنها ۱۵kg بار بر ساختمان تحمیل می کند که بیش از ۷۰ درصد از نماهای سنتی مانند نمای سنگی و نمای آجری سبک تر می باشد .
 • ضمن حفظ طرح و رنگ چوب، آسیب پذیری چوب (جذب آب ، موریانه خوردگی و...) را مرتفع کرده است.
 • آزادی عمل و امکانات وسیع جهت طراحی نما با چوب و اجرای نمای چوبی ساختمان و سایر قسمت ها مانند دیوارهای لابی ، آسانسورها ، دیواره استخر و... .
 • قابلیت اجرای سریع نسبت به انواع نماهای ساختمان مانند سنگ و کامپوزیت و... را دارد .